вівторок, 22 квітня 2014 р.

До 200 - річчя від дня народження Т.Г. Шевченка


  Віртуальна подорож: "Черкащина - земля, яку сходив "Кобзар""
                                                                                                              
України рідної окраса,
Край пісень і золота-зерна.
Ти колиска нашого Тараса,
Чарівна Черкаська сторона...

                             (П. Власюк )
  Мета: ознайомити та розширити знання всіх присутніх в залі про рідний край та життя   Т. Г. Шевченка . Виховувати почуття любові  та поваги до світлого образу поета-мислителя, цінувати українську культуру , історію свого народу, рідного краю - Черкащини.
  Обладнання: портрет  Т.Г. Шевченка на рушнику, комп'ютер, книжкова виставка творів Кобзаря, вислови про Т. Г. Шевченка.Ведучий 1.

Черкащина... Наша рідна сторона . Її ще називають -­ Шевченків край... Земля  безсмертного Тараса! Бо саме тут у селі Моринцях, народився геній українського народу Тарас Григорович Шевченко. Хоч, звичайно, ніяких територіальних меж генії не мають. Моринці - колиска геніального українського поета, мислителя, художника.  Моринці - батьківщина його матері Катерини Яківни ( Дівоче прізвище - Бойко )
 На все життя зберіг Шевченко синівську любов до свого  рідного кутка. Ні роки, ні відстані, ні слава не змогли заглушити цієї пристрасної закоханості. Уже відомим поетом і художником 1843 року він відвідує село, де "у хатиночці, у гаї, над чистим ставом край села" народився і зробив перші кроки. Він приїздив сюди 1845 року , тут пощастило йому побувати  вже після десятирічного заслання - 1859  року.
( показати хатинку в Моринцях, віртуальна подорож в музей з допомогою комп'ютера).

Ведучий 2.

Розкинувшись по обидва боки невеликої річки, заполонивши всю долину садками, зачаровує нас село Шевченкове ( Колишня Кирилівка ) Якщо Моринці - колиска великого поета, то Кирилівка - його перший життєвий учитель.

( віртуальна подорож з допомогою комп'ютера в музей в с. Шевченкове ).

 В Кирилівці проживав ще дід Тараса Григоровича - Іван Андрійович Шевченко. Тут же він і помер 28 січня 1849 року. Свідок селянсько-козацького повстання ( так званої Коліївщини ) під проводом Максима Залізняка, дід часто розповідав онукові про героїчні події тих років. То ж не випадково в поемі "  Гайдамаки" поет висловлює за це вдячність  дідові Іванові: "Спасибі, дідусю, що ти заховав в голові столітній ту славу козачу: я її онукам тепер розказав."
  У 1781 році  в Кирилівці народився Григорій Іванович Шевченко - батько поета, після одруження жила його мати Катерина  Якимівна, народилися сестри Тараса Катерина, Ярина і Марія, брат Йосип. Тут вони піднімалися на ноги, росли.
  Відвідавши село у 1843 році, Шевченко намалював в альбомі олівцем хату, в якій пройшло його дитинство, та портрет діда Івана.
  Тарас Григорович неодноразово згадував Кирилівку в автобіографіях , листах, поетичних і прозових творах.
  
Ведучий 1.

Уманська земля завжди викликала щире захоплення поета. Він сам в дитинстві, чумакуючи з батьком, побував в Умані. А потім розповіді діда Івана, пісні та перекази старих козаків про події 1768 року, легендарні образи Максима Залізняка та Івана Гонти лягли в рядки "Гайдамаки". Один з розділів поеми носить назву "Гонта в Умані".
  Під час подорожі по Україні у 1845 році поет знову   завітав до міста, залишивши у повісті "Княгиня" спомини про славетний уманський парк. Але Тарас Григорович цікавився не лише парковою архітектурою, а перш за все - історичними місцями, пов'язаними з важливими подіями, літературно-мистецькими меморіалами міста.

( Показ з допомогою комп'ютера фото про місто Умань, фото з пам'ятником Т. Г. Шевченка ).

 Ще хлопцем, чумакуючи разом з батьком відвідував майбутній поет Звенигородку, привозив звенигородцям сіль. А потім не раз повертався сюди, де все нагадувало щасливі хвилини, яких так небагато було у його дитинстві: і насолоду від прохолодних вод Гнилого Тікича, і мальовничі краєвиди звенигородських пагорбів, і вільну радість левад, закосичених плакучими вербами, тополями, травами. Згадує Кобзар Звенигородку і в своїх безсмертних творах, "Щоденнику" та листах. У затінку розлогих верб і столітніх дубів пише поетичні твори, робить заголовки, співаючи у півголоса улюблених пісень.
  У Звенигородці збереглись два велетенських дуби, під якими відпочивав поет і які в народі називають Шевченковими.

(Показ фото з пам'ятником Шевченка у Звенигородці, фото дубів у с. Будище з допомогою комп'ютера) .


Ведучий 2.

  Побував поет і в Корсуні.
  Востаннє пробув там у 1859 році, як гість Ворфоломія Григоровича Шевченка ( брата дружини Йосипа Шевченка ). Кобзар відвідав історичні місця, милувався мальовничими краєвидами земної Росі з бурхливими порогами, написав кілька етюдів. Серед них збереглися  краєвид "В Корсуні" і два малюнки "На Росі".
  У  селищі Стеблів Корсунь - Шевченківського району Шевченко був у 1826-1828 роках. Тут зійшлися долі Шевченка й Нечуя-Левицького.            
Вони ніколи не бачились. Малий Тарас шукав тут учителя малювання і деякий час жив у місцевого дяка-маляра. Коли ж вийшов "Кобзар",Іванкові Левицькому тільки-но минуло три роки. Але згодом і літературна спадщина Кобзаря ,і шевченківські місця Стеблева мали вирішальний вплив на формування світогляду майбутнього письменника.

( Показ будь-якого фото пам'ятника Шевченку в Корсуні з допомогою комп'ютера ).
  
Містечко Лисянка відіграло значну роль у визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького, під час Коліївщини,яка знайшла своє художнє втілення в поемі "Гайдамаки". У розділі "Бенкет у Лисянці" поет оспівав перемогу повстанців.

( Показ фото пам'ятних місць пов'язаних з діяльністю, життям та творчістю Шевченка з допомогою комп'ютера).
  
У вересні 1859 року поет відвідав матір С. Гулака-Артемовського, а в 1859 році двічі був на Городищенському заводі. У червні 1859 року в Городищі поет познайомився з господарем заводу Платоном Симиренком, коштом якого  у 1860 році видано "Кобзаря".

Ведучий 1.   

Чигирин завжди цікавив поета як місто, пов'язане з життям і діяльністю Богдана Хмельницького. У своїй поезії "Чигирине, Чигирине" 1844рік ,він з любов'ю згадує місто : "Чигирине, Чигирине, мій друже єдиний ". Намалював малюнки:"Дари в Чигирині 1649 року", Чигиринський дівочий  монастир ", "Чигирин з Суботівського шляху".
  У Суботові Шевченко виконав малюнки :"Богданові руїни в Суботові ", "Богданова церква в Суботові", "Кам'яні хрести в Суботові ", " Будинок Богдана Хмельницького в Суботові".
(З допомогою комп'ютера показ малюнків Шевченка).
   Сміла викликала особливе зацікавлення Шевченка. У містечку жив син Богдана Хмельницького-Тиміш. Сміла побачила Т. Г. Шевченка ще козачком Енгельгардта у 1829 році. Вдруге він приїздив сюди учнем Академії художеств влітку 1843 року.
    Відвідав Шевченко й місто Кам'янку в 1843 та 1845 роках. В пам'ять про перебування там одне з сіл району носить його ім'я.
     Поетична назва Золотоноші, згадка про чарівну природу та цікаву історію цієї місцевості неодноразово трапляються у творчості та епістолярній спадщині поета, зокрема в повісті "Наймичка","Близнюки".
   
Ведучий 2.

Черкаси-посідають чільне місце і в житті,і в творчості поета. Тут Шевченко написав вірш "Сестрі" та "Колись дурною головою", народну пісню "Чи бачиш ти, дядьку". Виконав також малюнок"В Черкасах". Згадка про Черкаси є в поемі "Гайдамаки", п'єсі "Назар Стодоля", в Шевченкових листах.
(З допомогою комп'ютера показ відповідних малюнків Шевченка).
      Драматичними були обставини перебування Т.Г. Шевченка у Черкасах у 1859 році. Поблизу Прохорівки він був заарештований.
       Т. Г. Шевченко добре вивчав і добре знав історію Черкас. Тут мешкали його щирі друзі.
        Відвідував Шевченко й Канів,а також села:Межиріч та Пекарі.
        
( Показ з допомогою комп'ютера фото пам'ятних місць пов'язаних з діяльністю, життям та творчістю Шевченка ).
    
Черкащина-батьківщина великого сина українського народу,геніального поета і художника.Ця ж земля,яку він так любив ,бережно прийняла його тіло,залишивши людям навік-віків титанічну силу його таланту.
                                  
Ведучий 1.Черкащино,краю мій,
Тебе усі знають.
Як матусю нашу рідну,
В віках прославляють.
Бо земля твоя священна
Шевченка родила....
Ведучий 2. Черкащино,моїх пісень колиско,
Земля свята де народивсь Тарас,
Де б не були-
Далеко,а чи близько,-
До тебе серцем линем повсякчас...
Ведучий 1. Черкащино! Зоря моя єдина!
Струмочок чистий ,як струна бринить.
Мій краю рідний! Пісня тополина!
Хіба тебе я можу не любить?
Твої вітри крилаті,світанкові
Мене вели по тисячі доріг.
Шевченкові слова, добра й любові,
Як слово батьківське в душі своїй зберіг....
Література:
1). Гончаренко В.А. На батьківщині Т. Г. Шевченка [Текст]:путівник / В. А. Гончаренко.- Дніпропетровськ: Промінь, 1984.- 110 с.: ілюстр. 
2). Доля:Книга про Тараса Шевченка в образах та фактах [Текст]: авт / -упоряд. В. О. Шевчук, - К. : Дніпро, 1993 - 779 с.
3) Ліхцов М. С. Шевченківські місця Черкащини [Текст]: М. С. Ліхцов - Дніпропетровськ: Промінь, 1967 - 115 с : ілюстр.
4) Малиновський М. В. Думи мої, думи мої... документально-художні нариси про Т. Г. Шевченка ( дослідження ). [Текст}: / М. С. Малиновський-Київ: Фітосоціоцентр, 2001 - 212 с.
5) На Тарасовій горі, про музей-заповідник Т. Г. Шевченка у Каневі на Черкащині. [Текст]: /автор текста В. Т. Скуратівський: К: - Мистецтво, 1988 - 12 с. : ілюстр.
6) Тарахан-Береза З. П. Музей Т. Г. Шевченка у Каневі [Текст]: / З. П. Тарахан-Береза. - Дніпропетровськ: Промінь, 1986 - 181 с. : ілюстр. Шевченко Т. Г. Кобзар [Текст]: /Т. Г. Шевченко - К. : Дніпро, 1985 - 640 с.
8) Шевченків світ: науковий щорічник. Впп. [Текст]: / упор. Чабаненко Ю. А. - Черкаси: 2011 - 164 с.
9) Т. Г. Шевченко в творах і картинах [Текст]: /Вид. Чабаненко Ю. А. Черкаси: 2008 - 152 с.

 Інтернет ресурси:
1) Фото с. Моринці, хата Якима;
http://museum3dtours.com/php/point.php?parent=point&idm=44&l=ua
2) Меморіальний музей Т. Г. Шевченка, с. Шевченкове, фото:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Літературно-меморіальний_музей_Тараса_Шевченка_(Шевченкове)
http://museum3dtours.com/php/point.php?idm=41&l=ua
3) Т. Г. Шевченко в Умані: фото з пам'ятником Шевченка:
http://04744.info/fotogalereya/suchasna-uman/5-5-175
4) Фото з пам'ятником Шевченка у Звенигородці. 
5) Відповідні сценарію малюнки Шевченка,знайдені в інтернеті.


Немає коментарів:

Дописати коментар